Türkiye enerjide merkez olacak

Türkmenistan doğal gazının uluslararası pazara Türkiye üzerinden taşınması gündemde. Kritik iş birliği için gözler bu hafta yapılacak Türkiye-Türkmenistan-Azerbaycan Üçlü Devlet Başkanları Zirvesi'nde olacak.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkmen doğal gazının Türkiye üzerinden uluslararası piyasalara açılması gündemde. Projenin Avrupa’nın enerji sorununa çözüm olabileceği belirtiyor. Uzmanlar, bu süreçte Türkiye’nin de büyük kazanımlar elde edeceğine dikkati çekiyor. Konuya ilişkin somut adımların ise Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Üçlü Liderler Zirvesi’nde atılması bekleniyor.

Türkiye’yi enerjide merkez yapacak önemli bir adım daha atılıyor. Türkmenistan doğal gazının uluslararası pazara Türkiye üzerinden taşınması gündemde. Türkmenistan dünyadaki en büyük 4’üncü doğal gaz rezervine sahip. Bu nedenle Türkmen gazının Avrupa’nın enerji sorununa çözüm olabileceği vurgulanıyor.

Bu stratejik adım, Türkiye’nin enerjideki kilit rolünü daha da güçlendirecek. Türkmen gazının Türkiye üzerinden Avrupa pazarına taşınması projesi ilk olarak temmuzda Aşkabat’ta toplanan hükümetler arası karma komisyonda ele alındı.

Kritik iş birliği için gözler bu hafta yapılacak Türkiye-Türkmenistan-Azerbaycan Üçlü Devlet Başkanları Zirvesi’nde olacak.

“Avrupa’nın enerji sorununa çözüm olabilir”

Değerlendirmelerde bulunan TESPAM Genel Sekreteri Neşat Gündoğdu, şunları kaydetti;

Türkmen gazı ilk adım olacak, ardından İran gazının Avrupa’ya sevki hatta Irak Kerkük sahasında gaz rezervi var. Bunun Avrupa’ya sevki konusunda ciddi adımlar gelebilir. Türkiye’nin dünyadaki ağırlığı artacaktır. Ekonomik getirisi oldukça fazla olacaktır. Tükiye çok büyük kazanımlar elde edecektir. Türkiye’nin hub olduğu enerji üssü olduğunu Avrupa için vazgeçilmez bir ülke olduğunu göreceğiz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye enerjide merkez olacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap