Mimar Sinan’ın inşa ettiği cami 498 yıldır açık

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde Mimar Sinan tarafından 1524 yılında inşa edilen, 1776 yılındaki depremde zarar görüp 1872 yılında yeniden yaptırılan Abdüsselam Camii (İmaret Camii), tarihi dokusu ve manevi iklimiyle vatandaşların ibadet ettiği mekanlar arasında yer alıyor.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kemalpaşa Mahallesi’nde bulunan Abdüsselam Camii (İmaret Camii), Kanuni Sultan Süleyman döneminde Defterdar Abdüsselam Çelebi tarafından 1524 yılında Mimar Sinan’a yaptırıldı. Mimar Sinan’ın ilk eserlerinden olduğu bilinen caminin duvarları ve minaresi ilk kurulduğu dönemin özelliğini yansıtıyor. 1776 yılında meydana gelen depremde zarar gören cami, 1872 yılında Altıncıoğlu Hatice Hanım tarafından çatılı olarak yeniden yaptırıldı.

“Cemaatimiz huzur içinde namazını eda etmektedir”

Caminin eski imamı İsmail Eroğlu, “Camimiz, eski ismiyle Abdüsselam Camii olarak bilinir. Cami, İzmit’teki Yeni Cuma Camii’nin inşası sırasında arta kalan malzemeleriyle yapılmıştır. Küçük bir mescidimiz var. Maneviyatı bol olan bu camimizin içerisinde bütün cemaatimiz huzur içinde namazını eda etmektedir. Ancak bütün mescitlerde olduğu gibi bizim camimizde de gençlerimiz az da olsa geliyor. Gençlerimizin camilere gelmelerini teşvik etmek için gerek görevlilerin gerekse anne babanın onları teşvik etmesi lazım” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mimar Sinan’ın inşa ettiği cami 498 yıldır açık

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap