DeMac, Karadeniz’deki doğal gaz keşfini teyit etti!

Dünyanın önde gelen rezerv değerlendirme kuruluşlarından olan DeMac, Türkiye'nin Sakarya ve Amasra Gaz Sahalarında toplam 1 Trilyon metreküplük doğal gaz rezervini teyit etti.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yılın son kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fatih Sondaj gemimiz, Çaycuma-1 sondajında denizin 3 bin 23 metre altında 58 milyar metreküplük doğal gaz rezervini keşfetti.” diyerek yeni doğal gaz rezervi bulunduğunu duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni rezerv ile Türkiye’nin Karadeniz’deki rezervi toplam 710 milyar metreküpe çıktı. Uzmanlar bugünkü rakamla uluslararası piyasalardaki karşılığı 1 trilyon doları bulan rezervin daha daha yukarı çıkmasını beklerken ABD merkezli DeGolyer and MacNaughton’un Karadeniz gazıyla ilgili raporundaki “1 trilyon metreküp” detayı dikkat çekti. Raporda gaz miktarının yukarı yönde güncellenmesinin beklendiği açıklanırken; 1 trilyon metreküp doğalgazın şu anki piyasaya değeri 1,5 trilyon doları aşıyor…

Karadeniz’in gazıyla ilgili DeGolyer and MacNaughton şirketinin raporu şöyle:

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı tarafından yapılan Karadeniz ultra derin deniz hidrokarbon aramaları kapsamında 21 Ağustos 2020 tarihinde Tuna-1 kuyusu ile keşfedilen Sakarya Gaz Sahası ve 4 Haziran 2021 tarihinde Amasra-1 kuyusu ile keşfedilen Amasra sahasında toplam 540 Milyar m3 üretilebilir rezerv hesaplanmış ve kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Tüm bu rezerv tahmin çalışmalarının bağımsız bir firma tarafından değerlendirilmesi için Ortaklığımız, Petrol ve Doğal Gaz endüstrisinde dünyanın önde gelen rezerv değerlendirme kuruluşlarından olan DeGolyer and MacNaughton (DeMac) şirketi ile 14 Aralık 2021 tarihinde yaptığı anlaşma kapsamında Sakarya ve Amasra Gaz Sahalarının rezerv değerlendirmesi için bağımsız bir çalışma başlatmıştır.

Sakarya Projesi tarafından hazırlanan ve rezerv hesaplarının yapıldığı, üç boyutlu dijital rezervuar modeli baz alınarak oluşturulan saha geliştirme planı, DeMac’ın detaylı incelemesine sunulmuştur. DeMac değerlendirmeleri neticesinde Sakarya ve Amasra Gaz Sahalarında “yerinde gaz” ve “üretilebilir rezerv” miktarlarını resmi olarak raporlanmıştır.

“REZERV ONAYLANMIŞTIR”

Yapılan tüm bu değerlendirmeler sonucunda, saha bazlı geliştirme planı ve ekonomik modelin yanı sıra Sakarya ve Amasra Gaz Sahalarında toplam 1 trilyon m3 tahmini yerinde gaz miktarı DeMac tarafından onaylanmıştır. Amasra sahasında açılması planlanan tespit kuyuları ile yerinde gaz miktarının yukarı yönde güncellenmesi öngörülmektedir.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DeMac, Karadeniz’deki doğal gaz keşfini teyit etti!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap