İşsizlik maaşları ne kadar oldu, kaç TL? 2023 işsizlik maaşına zam geldi mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün milyonlarca vatandaşın merakla beklediği asgari ücretin ne kadar olduğunu açıkladı. Erdoğan, asgari ücretin yüzde 54,6 zamla 8506 TL olarak uygulanacağını açıklaması sonrasında arama motorlarında işsizlik maaş ödenekleri merak konusu oldu.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 asgari ücretin yüzde 54,6 zamla 8506 TL olarak uygulanacağını açıkladı. Milyonlarca asgari ücretli çalışanın merakla beklediği asgari ücret açıklaması ardından iş sahibi olmaya vatandaşlar işsizlik maaşları hakkında İşsizlik maaşları ne kadar oldu, kaç TL? 2023 işsizlik maaşına zam geldi mi? Soruların yanıtını merak edip araştırmaya başladı.

Yenil yılı sayılı günler kala milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren 2023 asgari ücreti belli oldu. Asgari ücrete uygulanacak zam oranının belirlenmesiyle birlikte işsizlik maaşı zammı gündeme geldi. Binlerce işsiz vatandaş aylık olarak alacakları ödeneklerin yeni asgari ücret oranıyla ne kadar olacağını merak edip arama motorlarında İşsizlik maaşları ne kadar oldu, kaç TL? 2023 işsizlik maaşına zam geldi mi? Soruların yanıtını araştırmaya başladı. İşte 2023 işsizlik maaşıyla ilgili gelişmeler.

İŞSİZLİK MAAŞLARI NE KADAR OLDU, KAÇ TL?

Bugün milyonlarca vatandaşın merakla beklediği 2023 asgari ücret maaşı belli oldu. Asgari ücrete bağlı olarak diğer kalem ödeneklerinde de yeni maaşların ne kadar olacağı merak konusu oldu. Onlardan biri de işsizlik maaşları. Sigortalın son dört aylık prime esas kazancı dikkate alınarak hesaplanan işsizlik maaşı, kişinin günlük ortalama brüt kazancının yüzde 40’ı olarak hesaplanır.

Yeni asgari ücretin 8 bin 500 TL olarak açıklanması ardından işsizlik maaşında da yeni ücretin ne kadar olacağı yeniden hesaplanacak. Çalışanın ortalama brüt kazancının yüzde 40’ı kadar işsizlik maaşı ödeniyor. En fazla işsizlik ödeneği ise aylık brüt asgari ücretin yüzde 80’ini geçemiyor. Asgari ücrete yüzde 54,66 zam oldu ve en düşük işsizlik maaşı 3048,9 lira, en yüksek de 7885,4 lira olarak ödenecek.

2023 İŞSİZLİK MAAŞINA ZAM GELDİ Mİ?

Bugün açıklanan rakamlarla birlikte 2023 yılındaki asgari ücrete yüzde 54,66 zam yapıldı. Buna rakamlara göre, en düşük işsizlik maaşı 3048,9 lira, en yüksek ise 7885,4 lira olarak ödenecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İşsizlik maaşları ne kadar oldu, kaç TL? 2023 işsizlik maaşına zam geldi mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap