Nasa’nın uzay aracı Orion eve dönüyor

NASA'nın Ay'a dönüş projesi Artemis'in ilk test aşamasını tamamlayan Orion kapsülü, rekor mesafe uzaklaşmasının ardından Dünya'ya dönüş yoluna girdi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Araç, pazartesi günü Ay’ın yakınında büyük bir motor ateşlemesi gerçekleştirdi ve pazar günü Pasifik Okyanusu’na inmesi bekleniyor.

Bu, şimdiye kadar oldukça başarılı bir gösteri uçuşu olan yeni nesil mürettebat gemisi için son büyük motorlu manevraydı.

NASA’nın mürettebatsız Orion uzay aracı, Dünya’ya dönüş yolculuğuna başlamadan önce Dünya’dan yaklaşık 434 bin kilometreden fazla mesafeye ulaştı.

Hafta sonu Ay’ın etrafında gerçekleşen sorunsuz dönüş, astronotların 2024’ün sonlarındaki bir sonraki görevi için Orion’a geçmesini sağlayacak.

Nasa, Artemis programının bir parçası olarak, kapsül ve fırlatma roketi için her zamankinden daha karmaşık bir dizi gezi planlıyor.

Bu ilk uçuş, astronotlar yokken sistemleri test etmekle ilgiliydi. Bir sonraki görev olan Artemis-2’de deneme astronotlarla yapılacak. Artemis 3’te ise insanlar yıllar sonra Ay yüzeyine yeniden iniş yapacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Nasa’nın uzay aracı Orion eve dönüyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap