Twitter’a cinsiyet ayrımcılığı davası

Elon Musk, Twitter platformunda ortaya çıkan sorunlarla boğuşmaya devam ediyor. Şimdi ise yeni bir problem meydana geldi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Musk Twitter platformunu satın aldığında ciddi anlamda işten çıkarmalar gerçekleştirmişti. Bu kapsamda eski çalışanların akıllarına takılan bazı soru işaretleri var. En sonuncusu, Kasım ayında iş gücünün neredeyse yarısını kesen işten çıkarmalardan “kadınların erkeklerden önemli ölçüde daha fazla etkilendiğini” iddia eden iki eski çalışandan geliyor.

Davaya göre, kadın çalışanların %57’si, erkeklerin ise sadece %47’si işten çıkarıldı. Kadın mühendisler de erkek meslektaşlarından daha yüksek oranda işten çıkarıldığı için, eşitsizliğin “ Musk’un mühendislikle ilgili rollerde daha fazla çalışanı tutmayı amaçladığı gerekçesine dayanarak” açıklanamayacağına dikkat çekiliyor.

4 Kasım 2022’de kadın olan mühendislerin %63’ü erkek olan mühendislerin %48’i işten çıkarıldı.” Mühendislik dışı roller için de işlerini kaybeden kadın ve erkekler arasında “büyük bir eşitsizlik” vardı ve kesintilerden kadınların %51’i ve erkeklerin %42’si etkilendi.

Dava ayrıca Musk’ın “kadınlara karşı ayrımcı husumetini” gösteren çok sayıda Twitter tweet’ine atıfta bulunuyor. Davacılara göre problemlerin etkisi kadınlar üzerinde daha çok hissedilmiş.

Dava, Kasım ayındaki toplu işten çıkarmaların ardından şirket aleyhine açılan en azından dördüncü dava. Eski çalışanlar ve yükleniciler ayrıca, 100’den fazla çalışanı olan şirketlerin toplu işten çıkarmalardan en az 60 gün önce bildirimde bulunmalarını şart koşan ABD İşçi Uyum ve Yeniden Eğitim Bildirimi (WARN) Yasasını ihlal ettiği için şirkete dava açıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Twitter’a cinsiyet ayrımcılığı davası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap