Bakanlık duyurdu: Belge sayısı 1,6 milyonu aştı!

Bakanlıktan, kara yolu taşımacılık belgeleri ile ilgili yapılan açıklamada; salgın ile birlikte tedarik zincirinde yaşanan değişikliklerin, Türkiye’nin dünya ticaretindeki konumunu güçlendirdiği belirtildi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticarette yaşanan artışın, kara yolu taşımacılığı sektörüne talebi de artırdığı kaydedildi. Salgın öncesi dönemle karşılaştırıldığında, uluslararası taşıma faaliyeti gerçekleştirmek üzere yetki belgesi alan firma sayısının kasım ayı itibarıyla yüzde 50 arttığı kaydedilen açıklamada, “Aynı dönemde uluslararası taşıma yapmak üzere Bakanlığın otomasyon sistemine kaydedilen taşıt sayısı 55 bin artarken firmalarda kayıtlı taşıt sayısı ortalama yüzde 33 arttı. 2021 yılında ülkemiz ihracatı 225 milyar ile rekor kırarken uluslararası kara yolu taşımacılığında ihraç taşıma sayısı 1,5 milyonu aşarak bunda önemli bir rol oynadı” denildi.Uluslararası kara yolu taşımacılığında, bu yılın ilk 10 aylık döneminde yüzde 15 artış yaşandığı belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bakanlığımız nezdinde son dönemde gerçekleştirilen girişimler neticesinde Avrupa’ya yönelik taşımalarda Bulgaristan, Romanya, Sırbistan, Macaristan gibi ülkelerde, Asya’ya yönelik taşımalarda ise Rusya, Kazakistan ve Azerbaycan ile transit geçiş belgesi sorununun çözülmesi Türk taşımacılarının önünü açtı. Sadece son 2 haftada; Azerbaycan’dan bin adet 3’üncü ülke ve 3 bin adet transit, Gürcistan’dan 3 bin adet 3’üncü ülke, Belarus’tan bin adet boş giriş yük alma ve 500 adet 3’üncü ülke, Estonya’dan 200 adet tek tip, Yunanistan’dan ise 3 bin adet ikili geçiş belgesi ilave olarak alındı. Böylece 2022 yılında 21 farklı ülkeden alınan ilave geçiş belgesi sayısı 320 bini, toplam geçiş belgesi sayısı ise 1,6 milyonu aştı.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakanlık duyurdu: Belge sayısı 1,6 milyonu aştı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap